Skip to main content

EKED-LOTO Yazılımı


Bulut Ortamında Çalışın

Etiketleme, Kilitle, Emniyete al, Dene (EKED-LOTO) yazılımı altyapınıza hiçbir şekilde kurulum gerektirmeden ve fazladan maliyete sebep olmadan (bu sayede Antivirüs lisansı, SQL Server Lisansı ve Windows Server Lisansı için ek ücret ödenmez.)

Amazon Web Servisleriyle (AWS) çalışıp, bilgisayar ya da laptop gibi cihazların yanı sıra tablet ve akıllı telefon benzeri android işletim sistemli cihazlarda da kullanabiliyor olması ile oldukça pratik ve kullanışlı bir yazılımdır.

İzolasyon Noktaları Modulü

Ekipmanları takarak ilişkisini sağlamak amacıyla izolasyon noktaları modülünün alt kısmında bir izolasyon noktası bulunan, söz konusu izolasyon noktalarına karekod barkod oluşturabilen ve fabrikanızda bulunan bütün pano ve makine tanımlamalarının gerçekleştirilebildiği modüldür. Ayrıca, altındaki izolasyon noktası sayesinde yanlış ekipman takma gibi problemleri tamamen ortadan kaldırır. 

İlgili personelin modülün bakımlarını sağlamak amacıyla izolasyon noktasına gidince yalnızca uygun ve gerekli ekipmanları göreceğinden dolayı doğru ekipmanı kullanma konusunda bir zorluk yaşamayacaktır. İzolasyon noktaları koordinatları kaydedilir. Kayıt yeri aynı şekilde modülünün alt kısmında yer almaktadır. 

Büyük ölçekli işletme, tesis ya da fabrikalarda Yandex, Google Map gibi sağlayıcıların haritalarında bütün izolasyon noktaları görülebilmektedir. Kuş bakışı açısıyla tüm izolasyon noktalarında ekipman takılıp takılmadığı görüneceği için oldukça kolayca anlaşılabilir.

Raporlama Modulü

 1. a) Tek dashboardla izolasyon noktalarının tamamının görünmesi.
 2. b) Seçilmiş olan izolasyon noktasının geçmiş bilgileri; kullanılan ekipmanların türlerinin bilgisi, kullanım veya takma konusunda kişi bilgisi, kapatılma sayılarının bilgisi gibi.
 3. c) Bakım konusundaki görevli personelin performans verileri ve raporları

Eğitim Modulü

Eğitim modülü Kilitleme etiketleme zamanlamasıyla alakalı talimat ve prosedürleri kapsayan belge ve görüntülerin izlenebildiği modüldür.

Prosedür ve Talimat Modülü

Prosedür ve talimat modülü, firmanızın içerisinde uygulayacak olduğunuz kilitleme etiketleme prosedür ve talimatları yöneteceğiniz modüldür.

Ekipmanlar Modulü

Ekipmanlar modülü ekipmanların fotoğraflarıyla birlikte kaydedildiği, izolasyon noktaları emniyet altına almak amacıyla kullanılır. Modülde, kaydedilmiş ekipmanlar için hem görüntülü hem de görsel şekilde kullanım örnekleri bulunacaktır.

Entegrasyon Modulü

Yazılım, şu anda kullanılmaya devam edilen ERP yazılımıyla rahatlıkla entegrasyonu sağlanabilir. ERP yazılımınızda açılmış bir bakım kaydını sonlandırmak istemeniz durumunda KEY uygulamasına bakarak "Sonlandır" butonuna basılıp basılmadığı noktasına gerekli kontrolü gerçekleştirir. "Sonlandır" butonuna basılmadığı durumda ise, ERP yazılımınızda 'EKED-LOTO EKİPMANI ÇIKARILMADIĞI İÇİN KAPATAMAZSINIZ' uyarısı ekranda belirir.

Uygulama Modulü

Uygulama modülü, ekipmanı izolasyon noktasına takıp çıkarma safhasında kullanılmaktadır.

 1. a) Bakım için görevli personel, karekod barkodu okutmak için izolasyon noktasına gider,
 2. b) İlgili izolasyon noktasına takılabilecek ekipman listesi karşısına çıkar, açılan listeden kullanılacak ekipman seçimini yapar,
 3. c) Bakım işleminin saat ve tarih şeklinde başlangıç bilgisini girer,
 4. d) Bakım işleminin muhtemel olarak sonlanacağı saat ve tarih bilgisini girer,
 5. e) Bakım işlemini gerçekleştirecek personelin bireysel bilgileri, o anda görev başındaki kullanıcıdan istenir,
 6. f) Son olarak "Uygula" butonuna basılarak, seçilmiş olan ekipmanın gerekli izolasyon noktasıyla ilişiği kurulur. Bakım işleminin sona ereceği muhtemel saat ve tarih gelmesine rağmen izolasyon noktasından ekipmanın bağlantısı koparılmamışsa, önceden belirlenmiş şahıslara (Bakım ve İSG yöneticileri) SMS, e-mail, push up yollanır. Nedeni ise;
 7. a) Bakım işlemi personeli bakımın muhtemel süresini hesaplamadan verdiği için uyarılması gerekmektedir.
 8. b) Bakım işlemi personeli bakımı gerçekleştirmiştir ancak ekipmanı çıkarmayı unuttuğu için, hatırlatılması gerekmektedir.
 9. c) Bakım işlemi personeli parça beklediği için, muhtemel bakım sonlanma süresini revize edilmesi gerekmektedir.
 10. d) Hesap dışı nedenlere bağlı olarak bakım işlemi uzadığı için, tekrar muhtemel bakım sonlanma süresini revize edilmesi gerekmektedir.

Bakım işlemi sona ermesiyle ekipman sökülüp, yazılım kaydına kayıt bölümü açılarak "Sonlandır" seçilir. Bunun neticesinde ekipman boşa çıkıp izolasyon noktasına enerji verilir.